reklama
kategoria: Na Sygnale
24 październik 2024

Nowoczesne więzienie dla około 200 kobiet powstało w porozumieniu z Norwegami

zdjęcie: Nowoczesne więzienie dla około 200 kobiet powstało w porozumieniu z Norwegami / v3812999
v3812999
Nowoczesny kompleks penitencjarny dla ok. 200 kobiet powstał w Chmielowie (Podkarpackie) we współpracy z Norwegami. Znalazł się w nim pawilon mieszkalny dla osadzonych, hala produkcyjna, gdzie mogą podjąć pracę i dom przejściowy, w którym odbywające karę będą przygotowywać się do życia na wolności.
REKLAMA

Jak poinformował w czwartek PAP mjr Maciej Słysz, rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie, Chmielów jest wynikiem polsko-norweskiej współpracy pt. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” i jako jedna z czterech jednostek objętych projektem, obok Jastrzębia-Zdroju, Koziegłów i Olsztyna, jest szczególnie wyjątkowa ze względu na to, że karę pozbawienia wolności odbywać będą tu kobiety.

„Kobiety, które będą odbywać karę pozbawienia wolności w nowym kompleksie penitencjarnym, wzorowanym na skandynawskich tego typu obiektach, zostaną poddane specjalistycznym oddziaływaniom resocjalizacyjnym i terapeutycznym” – powiedział mjr Słysz.

Pierwsze osadzone przybędą do Chmielowa na początku listopada.

Mjr Słysz zaznaczył, że kadra jednostki w Chmielowie została przeszkolona przez wykwalifikowanych funkcjonariuszy z Norwegii i będzie na co dzień wdrażać założenia tzw. ochrony dynamicznej.

Wyjaśnił, że zagadnienia z zakresu ochrony dynamicznej jako uzupełnienie systemu bezpieczeństwa, były priorytetem podczas szkoleń przeprowadzonych przez norweską kadrę funkcjonariuszy. Rozpoczęły one w 2023 r. cykl warsztatów w Polsce, norweskim Lillestrom, belgijskiej Antwerpii oraz stażu w norweskim więzieniu w Bergen.

„W warsztatach wzięła udział wyselekcjonowana kadra funkcjonariuszy z Polski, którzy dziś przekazują swoje doświadczenia kolegom i koleżankom w kraju” – dodał oficer.

Jednostka penitencjarna w Chmielowie to oddział zewnętrzny Zakładu Karnego w Dębicy. Powstała na ponad 4-hekatorowej działce. Kompleks składa się z kilku budynków, m.in. z pawilonu mieszkalnego dla około 200 kobiet. W jednostce będzie funkcjonować również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu.

Na terenie jednostki w Chmielowie jest też hala produkcyjna o pow. ok. 1 tys. m kw., gdzie skazane mogą nauczyć się zawodu i pracować.

Powstał też specjalny dom przejściowy dla 38 skazanych kobiet, gdzie panują warunki zbliżone do życia na wolności. Dom stoi poza terenem jednostki, ale w jej bezpośrednim sąsiedztwie, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Osadzone przed zakończeniem kary, w ramach uzupełnienia procesu readaptacji społecznej, będą w nim przez pół roku przygotowywać się do życia poza murami zakładu.

W domu przejściowym w oknach nie ma krat, podstawą pobytu w nim będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.

Rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie zaznaczył, że jednostka w Chmielowie została wyposażona w instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu jest w pełni samowystarczalna energetycznie. Ma również instalację umożliwiającą wykorzystywanie w sanitariatach tzw. szarej wody, czyli wody ściekowej m.in. po myciu naczyń, kąpieli, praniu, ale wolnej od fekaliów.

„OZ w Chmielowie to nie tylko dobre warunki bytowe dla osadzonych, ale również profesjonalne zaplecze socjalne, które bez wątpienia wpłynie na efektywność oraz ergonomię pracy dla funkcjonariuszy pełniących tu służbę” – podkreślił mjr Słysz.

Oddział Zewnętrzny w Chmielowie powstał w ramach projektu pn. „Pilotażowe kompleksy penitencjarne” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”.

Koszt powstania zakładu to ponad 93 mln zł. (PAP)

api/ aba/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Miastko
8.5°C
wschód słońca: 08:05
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Miastku

kiedy
2025-02-23 15:30
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury, Koczała,...
wstęp biletowany